23 травня 2018 року, середа, 21:52
 
Головне меню
Пошук по сайту
 
 
ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ
14 травня 2018 року 15:55
  • Микола Іванович ПАВЛИК, інвалід війни
  • Андрій Фролович ЛИХОШЕРСТ

«А ЧУЛИ, ЩО ХРОЛ ВІДМОЧИВ?»

 

   Фразу, що винесена в заголовок, я почув у 1944-му році, взимку, в перерві між боями, під Корсунем-Шевченківським від земляка Івана Токаря. Порався тоді біля своїх коней і санок, готуючись до чергової поїздки за боєприпасами, і побачив Івана, що кудись поспішав. Привітались. Розговорились. І одне з питань Іванових було саме це:

   – А ви чули, що Андрій Хрол відмочив?

    І в Кагарлику, і в Кагарлицькій Слободі була тоді мода серед юнаків називати один одного іменем, що походить від батька. Якщо ти – Фролович, то – Хрол, якщо я Іванович, то – Йван і т. д. Отже, сиділи ми, земляки, на казенних санях: солдати Другої світової війни, але одягнені не по-солдатськи – у домашніх сорочках-штанях, куфайках, так звані «чорні піджаки» – і тихо перемовлялись. Насамперед, про те, коли нам форму видадуть, ми ж, мовляв, уже показали себе в боях: змили «провину», що були в окупації. Я ось боєприпаси справно доставляю на передову, Іван влучно стріляє, а ще один наш земляк Андрій Лихошерст – радист, коригує вогонь бойових підрозділів… До розмови прислухалися й інші бійці, і тут Іван, обвівши всіх загадковим зором, і прорік ту фразу:

    – А ви чули, що Андрій  Хрол відмочив?

   Не чекаючи відповіді, він вийняв з кишені складений вчетверо «бойовий листок» і, розгорнувши показав надрукований на першій сторінці портрет нашого земляка. Листок переходив із рук у руки, і ось про що нам повідала журналістська кореспонденція.

Мій кагарлицько-слобідський земляк Андрій Фролович Лихошерст, із яким нас разом було призвано польовим військкоматом до діючої армії відразу після звільнення Кагарлика, здійснив подвиг, і його представлено до високої урядової нагороди… А сталося таке…

   Андрій сидів на передовій у своєму окопчику і доповідав командуванню про хід бою, ворожі пересування… А ворог  ошаліло наступав, прикриваючись танками… Зв’язок обірвався… Танки перли прямо на окопи… Перед очима Андрія постав стомлений боєм старшина, поставив поряд ящик із пляшками з запалювальною сумішшю й кинув на ходу: «Нехай якийсь час постоять…» Не звертаючи на те особливої уваги, Андрій безперервно кричав у польовий телефон: «Стріла – Стріла! Я  – Земля! Ви мене чуєте?!» Але його вже ніхто не чув… Андрій розгубився… Перший танк ось-ось досягне окопа… І тут погляд бійця зачепився за ящик із пляшками. Андрій схопив першу з них і з думкою «треба попасти в трансмісію» жбурнув у ворожу машину. На диво, танк загорівся. Друга кинута пляшка вже в іншу машину теж принесла успіх. Решта танків раптом стала різко міняти курс. Між наступаючими ворожими піхотинцями виникла мішанина. Скориставшись нею, Андрій вискочив із окопу і вже третьою пляшкою запалив ще один, уже відступаючий, танк… Тим часом наші бійці з  криком «Ура!» перейшли в атаку…

   Я мав гарний почерк, і замполіт часто використовував цей мій дар для оформлення різної документації. Готуючи нагородне представлення на Андрія, замполіт уголос жалкував: «Якби він був не в «чорному піджаку», а при формі, та ще й дійшов сюди від боїв за Дніпро, наприклад, чи ще раніших баталій, то, як пить дати, мав би Героя… А так – орден Бойового Прапора…»

   Після війни я ще кілька років служив у армії… Демобілізувавшись, зустрівся з Андрієм у Слободі.

Сидів він на призьбі старої хати  і  дивився бездумно кудись удалину… Виявилось – був сліпим. І, ніким не доглянутий, поступово помирав… Я запитав, чи хоч пенсію він за орден одержує, та відразу збагнув, що запитання моє безглузде: незадовго перед цим сам же прочитав у газеті «Ізвєстія», що «йдучи назустріч побажанню трудящих, виплата коштів за ордени й медалі учасникам війни … скасовується»…

  Нехай цей мій допис буде даниною світлої пам’яті про бойового побратима, земляка з Кагарлицької Слободи і справжнього Героя – Андрія Фроловича Лихошерста, адже Герої не вмирають.

                          

                                                                                        Микола ПАВЛИК, інвалід війни, м.Кагарлик

 
архів Опитування
Шановний відвідувачу, Ви завітали на наш сайт, перебуваючи:
в м. КАГАРЛИКУ
2680 (81.38 %)
в Кагарлицькому районі
245 (7.44 %)
за межами Кагарличчини в Україні
210 (6.38 %)
за кордоном
158 (4.8 %)
архів Анонси подій

24 травня 2018 року о 14.00 у залі засідань

Кагарлицької міської ради 

відбудеться засідання виконавчого комітету

Кагарлицький РП ПАТ «Київобленерго» повідомляє про  аварійно-профілактичні відключення електрики: 

- 24.05.2018 р. з 08.00  по 17.00 по вулицях Щорса, Нахімова, Кутузова;

- 25.05.2018 р. з 08.00  по 16.00 по вулиці Титова

До уваги студентів із м.Кагарлика, що навчаються у вищих навчальних закладах України очної та заочної форми навчання.

Запрошуємо вас взяти участь у конкурсі, переможець якого отримає грант (стипендію) на сплату одного року навчання в українському вищому навчальному закладі.
Участь у конкурсі безкоштовна:

Пропонуємо посади рядового та сержантського складу.

Вимоги до кандидата:

Публікуємо НАКАЗ військового комісара Кагарлицького районного військового комісаріату від 12.03.2018  №32 "Про організацію та проведення в районі призову громадян України на строкову військову службу до Збройних Сил України та інших військових формувань України

у квітні-травні 2018 року"

 

З метою належного виконання механізму використання коштів, передбачених за програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» та для збереження і нарощування поголів’я худоби в господарствах населення доводимо до вашого відома таку інформацію:

Публікуємо РІШЕННЯ Кагарлицької міської ради від  01.03.2018 року №370–XXХVІІІ–VII   Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території м. Кагарлика в нічний час:

У черговий раз звертаючись до населення, правоохоронці попереджають про небезпеку та наводять найхарактерніші приклади дій сучасних шахраїв:

До уваги землекористувачів!

Публікуємо рішення Кагарлицької міської ради від 07 грудня 2017 року № 328-02-ХХХІV-VІІ

           Передплата на газету «РІДНЕ МІСТО»

триває!

Газета «РІДНЕ МІСТО» – найдешевша за ціною передплати, але найдорожча серцю кожного кагарличанина-патріота!

Індекс газети:91705.

e-mail: r_misto@ukr.net

   Збройними Силами України розшукуються військовослужбовці військової служби за контрактом: 

На землях в адміністративних межах м. Кагарлик, які знаходяться за межами населеного пункту, прокладений підземний магістральний газопровід високого тиску, який є державною власністю України та перебуває у господарському віданні ПАТ «УКРТРАНСГАЗ»:

 

У місті Кагарлику Бюро правової допомоги знаходиться по вулиці Кооперативна, 19.

Мешканцям приватного житлового сектору забороняється використовувати для утилізації сміття контейнери біля багатоквартирних житлових будинків: для цього діє відповідний Графік вивезення побутових відходів, що забезпечується КП «Міськрембудсервіс». 

09201, Київська обл., м.Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, 1

Офіційні сайти